Skip to content

343 Bruck Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1915

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block413
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,520
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
47%
Improvement Value:$111,700
53%
Total Assessment$209,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,327+0.2%
2024$6,314+1.1%
2023$6,247+0.0%
2022$6,245-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 6346, Page 281Recorded5/4/2012

Property Sale

SaleMulti
$141,000

From:

To:

DeedBook 4725, Page 836Recorded1/4/2000

Property Built

Built

Year Built: 1915