Skip to content

336 Lawrence St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block413
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1S-V-R-1U-DG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage813
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,800
48%
Improvement Value:$83,200
52%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,857+20.6%
2024$4,026+10.3%
2023$3,649+0.0%
2022$3,648-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft813DeedBook 19738, Page 914

Property Sale

Sale
$309,500

To:

Sq Ft813DeedBook 19299, Page 620Recorded9/14/2023

Property Sale

Sale
$233,500

To:

Sq Ft519DeedBook 18619, Page 91Recorded9/10/2021

Property Sale

Sale
$63,600

To:

Sq Ft813DeedBook 6077, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1924