Skip to content

370 Wagner Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1920

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 20, 2003

Property Information

Block439
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,470
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
28%
Improvement Value:$248,300
72%
Total Assessment$346,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,448+0.2%
2024$10,427+1.1%
2023$10,316+0.0%
2022$10,313-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$140,000

From:

To:

DeedBook 4744, Page 143Recorded2/9/2000

Property Built

Built

Year Built: 1920