Skip to content

366 Wagner Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 6, 2013

Property Information

Block439
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,300
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
47%
Improvement Value:$96,500
53%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,518+0.2%
2024$5,507+1.1%
2023$5,449+0.0%
2022$5,447-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 6495, Page 749Recorded9/18/2013

Property Sale

Sale
$87,000

From:

To:

DeedBook 4618, Page 128Recorded3/17/1999

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

DeedBook 3846, Page 70Recorded4/3/1990

Property Built

Built

Year Built: 1929