Skip to content

350 Wagner Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2009

Last Sale Price
$591,000
Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block439
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,522
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
22%
Improvement Value:$347,300
78%
Total Assessment$445,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,435+0.2%
2024$13,408+40.7%
2023$9,530+0.0%
2022$9,527+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$591,000

To:

DeedBook 19036, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$90,000

From:

To:

DeedBook 5966, Page 490Recorded7/18/2008

Property Sale

Sale
$30,000

To: