Skip to content

415 Summit Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2021

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Nov 17, 2021

Property Information

Block442
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-CL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,768
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
24%
Improvement Value:$248,200
76%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,835+0.2%
2024$9,816+323.5%
2023$2,318+0.0%
2022$2,317-13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 18737, Page 1Recorded12/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 17404, Page 1074Recorded1/22/2019

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 7042, Page 206Recorded9/15/2017