Skip to content

376 Prospect St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2016

Property Information

Block158
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class47
Description3SB5G, 6 APTS
Dwellings6
ZoningR-25
Sq Footage4,788
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,500
23%
Improvement Value:$496,700
77%
Total Assessment$648,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,130+2.0%
2024$14,829+1.1%
2023$14,672+0.0%
2022$14,667+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft4,788DeedBook 6622, Page 709Recorded10/9/2014

Property Sale

SaleMulti
$710,000

From:

To:

Sq Ft4,788DeedBook 5778, Page 823Recorded1/31/2007

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From:

To:

DeedBook 5122, Page 274Recorded11/12/2002

Property Built

Built

Year Built: 1900