Skip to content

415 Thomas St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 3, 2019

Property Information

Block451
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB-CL-DG
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
29%
Improvement Value:$239,600
71%
Total Assessment$337,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,185+0.2%
2024$10,165+1.1%
2023$10,057+0.0%
2022$10,054+19.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 17646, Page 248Recorded10/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$232,000

From:

To:

DeedBook 5308, Page 762Recorded4/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1924