Skip to content

215 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2001

Property Information

Block45
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-C-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,068
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,700
30%
Improvement Value:$192,800
70%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,252+0.2%
2024$8,235+1.1%
2023$8,148+0.0%
2022$8,145-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1895