Skip to content

128 Gordon StPerth Amboy, NJ 08861

Built 1906

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 1, 2016

Property Information

Block45
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,974
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,800
41%
Improvement Value:$125,700
59%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,471+0.2%
2024$6,459+1.1%
2023$6,390+0.0%
2022$6,388-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,974DeedBook 6796, Page 772Recorded3/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1906