Skip to content

225 Kearny Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1921

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Nov 28, 2022

Property Information

Block46
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-CL-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage2,131
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,800
40%
Improvement Value:$206,200
60%
Total Assessment$341,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,288+0.2%
2024$10,268+10.8%
2023$9,265+0.0%
2022$9,262-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

DeedBook 19107, Page 1404

Property Built

Built

Year Built: 1921