Skip to content

229 Kearny Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Date
Feb 14, 2018

Property Information

Block46
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-60
Sq Footage3,070
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,200
42%
Improvement Value:$190,800
58%
Total Assessment$329,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,926+0.2%
2024$9,906+1.1%
2023$9,801+0.0%
2022$9,798-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1890