Skip to content

225 Water St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 5, 1999

Property Information

Block49
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class47
Description2.5SBS&2G
Dwellings4
ZoningR-60
Sq Footage5,152
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,400
25%
Improvement Value:$400,200
75%
Total Assessment$534,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,129+0.2%
2024$16,097+1.1%
2023$15,926+0.0%
2022$15,920-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft5,152DeedBook 4631, Page 147Recorded4/29/1999

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

DeedBook 4127, Page 788Recorded2/17/1994

Property Built

Built

Year Built: 1909