Skip to content

229 Water St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block49
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2.5B&F3G
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage3,822
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,200
33%
Improvement Value:$348,500
67%
Total Assessment$517,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,619+0.2%
2024$15,588+7.7%
2023$14,475+0.0%
2022$14,470-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft3,822DeedBook 18375, Page 806Recorded4/5/2021

Property Sale

Sale
$228,268

From:

To:

Sq Ft3,119DeedBook 17605, Page 459Recorded9/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1890