Skip to content

272-274 High St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Oct 26, 2009

Property Information

Block55
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description1SB, OFFICE
Dwellings---
ZoningR-60
Sq Footage5,085
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,500
41%
Improvement Value:$390,500
59%
Total Assessment$660,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,638+3.9%
2024$19,873+1.1%
2023$19,661+0.0%
2022$19,655-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft5,085DeedBook 6107, Page 411Recorded11/16/2009

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

DeedBook 3817, Page 183Recorded11/3/1989

Property Built

Built

Year Built: 1963