Skip to content

142 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1904
Residential
Vacant

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block58
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningC-2
Sq Footage1,661
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,200
37%
Improvement Value:$142,300
63%
Total Assessment$225,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,803+0.2%
2024$6,790+1.1%
2023$6,718+18.7%
2022$5,658-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,661DeedBook 18450, Page 880Recorded5/19/2021

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 5610, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1904