Skip to content

132 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 1, 2012

Property Information

Block58
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2SB&F, OFFICE
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage3,313
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,300
52%
Improvement Value:$181,900
48%
Total Assessment$381,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,920-0.0%
2024$11,924+1.0%
2023$11,810+4.0%
2022$11,352-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft3,313DeedBook 6325, Page 262Recorded2/17/2012

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Recorded6/24/2003

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5196, Page 640

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 3838, Page 720Recorded2/23/1990

Property Built

Built

Year Built: 1900