Skip to content

275 Hobart St.(Unit X)Perth Amboy, NJ 08861

Built 1940
Church/Charitable

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Nov 13, 2003

Property Information

Block59
Lot11
QualifierX
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description3SB CLINIC35258
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage21,000
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$594,000
25%
Improvement Value:$1,806,400
75%
Total Assessment$2,400,400

Sale
$2,000,000

To:

Sq Ft21,000DeedBook 5270, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1940