Skip to content

267 Hobart St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1885
Commercial

Last Sale Price
$393,000
Last Sale Date
Mar 28, 2018

Property Information

Block59
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2SB&F,1OFF/1APT
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage2,684
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,200
56%
Improvement Value:$203,500
44%
Total Assessment$459,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,375-0.0%
2024$14,379+1.0%
2023$14,242-0.3%
2022$14,278-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$393,000

From:

To:

Sq Ft2,684DeedBook 17153, Page 687Recorded4/16/2018

Property Sale

SaleMulti
$185,000

From:

To:

DeedBook 4539, Page 679Recorded9/15/1998

Property Built

Built

Year Built: 1885