Skip to content

158 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Church/Charitable

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Nov 13, 2003

Property Information

Block59
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,600
98%
Improvement Value:$4,000
2%
Total Assessment$198,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$4,530+4.4%
2009$4,337+27.2%
2008$3,410+99.5%
2007$1,709+6.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,000,000

From:

To:

DeedBook 5270, Page 671Recorded1/29/2004

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

DeedBook 5016, Page 630Recorded2/15/2002