Skip to content

269 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block69
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description2SCB, 1RET/1APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage3,200
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,700
40%
Improvement Value:$193,200
60%
Total Assessment$321,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,066+10.4%
2024$9,118+1.0%
2023$9,031-0.3%
2022$9,054-0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 6699, Page 334Recorded6/17/2015

Property Sale

Sale
$125,000

To:

DeedBook 3806, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1915