Skip to content

268 Prospect St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 19, 2022

Property Information

Block70
Lot39
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description2.5S-A-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,016
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,000
37%
Improvement Value:$154,500
63%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,437+0.2%
2024$7,422+47.4%
2023$5,035+0.0%
2022$5,033-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 19053, Page 1116

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 6247, Page 850Recorded4/14/2011

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 5773, Page 619Recorded1/18/2007

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 5627, Page 560Recorded2/8/2006

Property Sale

Sale
$89,000

From:

To:

DeedBook 4128, Page 728Recorded2/22/1994

Property Built

Built

Year Built: 1919