Skip to content

275 Prospect St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2006

Property Information

Block71
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,652
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
31%
Improvement Value:$219,300
69%
Total Assessment$316,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,543+0.2%
2024$9,524+1.1%
2023$9,423+1.7%
2022$9,265-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$145,000

From:

To:

DeedBook 4131, Page 525Recorded3/4/1994

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 3712, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1899