Skip to content

314 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$179,999
Last Sale Date
Mar 25, 2003

Property Information

Block71
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description2.5S-S-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,802
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,600
38%
Improvement Value:$152,600
62%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,458+0.2%
2024$7,443+3.0%
2023$7,224+0.0%
2022$7,222-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,999

From:

To:

Sq Ft1,802DeedBook 5180, Page 706Recorded5/20/2003

Property Built

Built

Year Built: 1890