Skip to content

269 Prospect St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2009

Property Information

Block71
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description2S-A-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
38%
Improvement Value:$140,400
62%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,043+0.2%
2024$6,031+1.1%
2023$5,967+0.0%
2022$5,965-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 4611, Page 180Recorded3/1/1999

Property Sale

Sale
$98,000

From:

To:

DeedBook 4136, Page 22Recorded3/18/1994

Property Built

Built

Year Built: 1924