Skip to content

321 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Feb 27, 2026

Property Information

Block71
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description3SF&CB,1R/3APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage3,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,500
32%
Improvement Value:$273,500
68%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,508-0.0%
2024$12,512+1.0%
2023$12,392-0.3%
2022$12,424-0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$675,000

To:

DeedBook 19968, Page 1965

Property Sale

Sale
$85,000

To:

DeedBook 4448, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1910