Skip to content

273 Goodwin St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Aug 8, 2011

Property Information

Block75
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,820
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
32%
Improvement Value:$192,200
68%
Total Assessment$284,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,580+0.2%
2024$8,563+1.1%
2023$8,472+0.0%
2022$8,469-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft2,820DeedBook 6283, Page 746Recorded9/2/2011

Property Sale

Sale
$161,000

From:

To:

Sq Ft2,820Recorded11/30/2010

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,820DeedBook 5643, Page 342Recorded3/16/2006

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 5061, Page 373Recorded6/26/2002

Property Built

Built

Year Built: 1890