Skip to content

267 Goodwin St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1904

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 22, 2016

Property Information

Block75
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class47
Description2SF-2G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,841
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
37%
Improvement Value:$156,100
63%
Total Assessment$248,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,491+0.2%
2024$7,476+1.1%
2023$7,397+0.0%
2022$7,394-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,841DeedBook 6924, Page 564Recorded1/20/2017

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,841DeedBook 6029, Page 523Recorded3/5/2009

Property Built

Built

Year Built: 1904