Skip to content

271 Goodwin St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1973

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 6, 2018

Property Information

Block75
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-AG
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,868
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
38%
Improvement Value:$150,400
62%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,319+0.2%
2024$7,305+1.1%
2023$7,227+0.0%
2022$7,225-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,868DeedBook 17241, Page 667Recorded7/19/2018

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,868DeedBook 6820, Page 40Recorded5/13/2016

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,868DeedBook 6360, Page 374Recorded6/20/2012

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 3861, Page 249Recorded6/28/1990

Property Built

Built

Year Built: 1973