Skip to content

442 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block76
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
ZoningS-1D
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,886+0.2%
2024$1,882+1.1%
2023$1,862+0.0%
2022$1,861-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0