Skip to content

447 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Mar 24, 2025

Property Information

Block76
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1SCB, EZ LAUND
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage1,800
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,000
68%
Improvement Value:$146,000
32%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,072-0.0%
2024$14,076+1.0%
2023$13,941-0.3%
2022$13,977-0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 19708, Page 1019

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Recorded4/16/1998

Property Built

Built

Year Built: 1955