Skip to content

272 Wilson St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1959

Last Sale Price
$46,275
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block76
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF&B1G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,068
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
41%
Improvement Value:$138,200
59%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,066+0.2%
2024$7,052+1.1%
2023$6,977+0.0%
2022$6,974-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$46,275

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 18443, Page 683Recorded5/14/2021

Property Sale

SaleMulti
$140,000

To:

DeedBook 6055, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1959