Skip to content

385 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2026

Property Information

Block79
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,880
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,400
29%
Improvement Value:$197,600
71%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,357+0.2%
2024$8,340+1.1%
2023$8,252+0.0%
2022$8,249-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$134,000

To:

Sq Ft1,880DeedBook 3784, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1901