Skip to content

342 Colfax St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2008

Property Information

Block81
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-S-CL-4U
Dwellings4
ZoningR-25
Sq Footage2,970
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
25%
Improvement Value:$259,700
75%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,388+0.2%
2024$10,367+1.1%
2023$10,257+0.0%
2022$10,253-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 5289, Page 1643Recorded3/11/2004

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 4135, Page 843Recorded3/18/1994

Property Built

Built

Year Built: 1910