Skip to content

203 Meade St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$534,000
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block84
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-2U-DG
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,862
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,400
30%
Improvement Value:$202,900
70%
Total Assessment$289,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,104+0.2%
2024$8,088+6.0%
2023$7,629+0.0%
2022$7,627-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$534,000

To:

DeedBook 19551, Page 1539

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

Sq Ft1,862DeedBook 6419, Page 301Recorded1/18/2013

Property Sale

Sale
$110,000

To:

DeedBook 4200, Page 800

Property Built

Built

Year Built: 1911