Skip to content

1101 Summerfield AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 12, 2022

Property Information

Block1302
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,400
23%
Improvement Value:$624,100
77%
Total Assessment$815,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,816+2.1%
2024$12,550+128.9%
2023$5,483+10.3%
2022$4,969+12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 9601, Page 434NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/21/2022

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 9375, Page 8806NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920