Skip to content

1105 Summerfield AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block1302
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,700
44%
Improvement Value:$205,800
56%
Total Assessment$367,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,640+13.5%
2024$4,970+24.6%
2023$3,988+10.4%
2022$3,611+14.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 9683, Page 4797Recorded4/8/2024

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 8798, Page 8472

Property Built

Built

Year Built: 1920