Skip to content

1107 Summerfield AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2023

Property Information

Block1302
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,700
64%
Improvement Value:$92,300
36%
Total Assessment$254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,808+24.0%
2024$3,072+28.8%
2023$2,386+11.1%
2022$2,147+11.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920