Skip to content

413 Prospect AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2012

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2010

Property Information

Block1303
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
DescriptionCOAH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
13%
Improvement Value:$133,800
87%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,433+0.3%
2024$2,426+9.8%
2023$2,209+6.2%
2022$2,079+6.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012