Skip to content

33 Atkins AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2019

Property Information

Block806
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
DescriptionCOAH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
15%
Improvement Value:$113,700
85%
Total Assessment$133,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,115+13.7%
2024$1,860+9.9%
2023$1,692+6.3%
2022$1,592+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$171,900
DeedBook 8908, Page 2747

Property Built

Built

Year Built: 2010