Skip to content

16 Avenue AAsbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2015

Property Information

Block806
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
DescriptionCOAH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,406
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
13%
Improvement Value:$133,800
87%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,433+0.2%
2024$2,427+9.9%
2023$2,209+6.2%
2022$2,079+6.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 9069, Page 5661NU CodeCOAH housing (21)Recorded6/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 2010