Skip to content

406 Prospect AvenueAsbury Park, NJ 07712

Vacant Land

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Apr 17, 2018

Property Information

Block1307
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$85,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,215+37.2%
2024$886+40.2%
2023$632+5.0%
2022$602+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

DeedBook 9286, Page 4709NU CodeZoning change (24)Recorded5/9/2018

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 8309, Page 9937