Skip to content

1530 Sewall AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 1, 2000

Property Information

Block1504
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,246
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,100
40%
Improvement Value:$228,100
60%
Total Assessment$379,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,845+13.9%
2024$5,133+46.3%
2023$3,508+10.6%
2022$3,172+12.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 5998, Page 503Recorded12/11/2000

Property Built

Built

Year Built: 1920