Skip to content

1526 Sewall AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block1504
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage992
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,700
37%
Improvement Value:$248,200
63%
Total Assessment$395,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,107-1.5%
2024$6,201+33.4%
2023$4,650+11.6%
2022$4,166+7.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$29,700

From:

To:

Sq Ft992DeedBook 9124, Page 6371NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded7/30/2015

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 8093, Page 5622

Property Sale

Sale
$81,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 8093, Page 5622Recorded3/25/2002

Property Sale

Sale
$48,300

From:

To:

DeedBook 5735, Page 15Recorded7/27/1998

Property Built

Built

Year Built: 1920