Skip to content

1516-1518 Sewall AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2023

Property Information

Block1504
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,200
36%
Improvement Value:$349,200
64%
Total Assessment$544,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,432+8.4%
2024$7,776+99.3%
2023$3,901+8.3%
2022$3,602+11.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938