Skip to content

1106 First AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 2, 2021

Property Information

Block1602
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF Q
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
48%
Improvement Value:$380,900
52%
Total Assessment$728,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,928+8.9%
2024$10,032+31.6%
2023$7,625+6.8%
2022$7,143+10.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 9335, Page 5714Recorded2/14/2019

Property Sale

Sale
$359,500
DeedBook 8592, Page 2725

Property Built

Built

Year Built: 1920