Skip to content

1126 First AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 12, 2018

Property Information

Block1602
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
63%
Improvement Value:$202,500
37%
Total Assessment$550,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,046+12.7%
2024$7,136+29.5%
2023$5,511+6.5%
2022$5,172+5.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9302, Page 9653Recorded7/27/2018

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9282, Page 60Recorded4/11/2018

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 8241, Page 1034

Property Built

Built

Year Built: 1920