Skip to content

1128 First AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block1602
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF 2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
51%
Improvement Value:$340,300
49%
Total Assessment$688,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272+6.3%
2024$9,667+41.6%
2023$6,826+6.7%
2022$6,396+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$549,000

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 9524, Page 5962NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920