Skip to content

1115 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1936

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Apr 8, 2004

Property Information

Block1602
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,900
38%
Improvement Value:$321,000
62%
Total Assessment$517,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,782+4.7%
2024$7,432+26.7%
2023$5,867+16.2%
2022$5,048+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 8359, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1936