Skip to content

1110 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2003

Property Information

Block1603
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,535
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
42%
Improvement Value:$295,200
58%
Total Assessment$512,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,617+5.9%
2024$7,194+44.7%
2023$4,971+10.3%
2022$4,506+10.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920